Zmiany zachodzące zarówno w społeczeństwie, jak i gospodarce europejskiej na początku XXI wieku doprowadziły do powstania luki między podażą a popytem na umiejętności. Dzięki reformom VET luka ta została zmniejszona.
To zapotrzebowanie na umiejętności rośnie z każdym dniem, jest stale aktualizowane, biorąc pod uwagę zarówno nowości znane, jak i pojawianie się nowych umiejętności, związanych z technologią.
W tym scenariuszu tematy cyfrowe oraz potrzeba wiedzy i aktualizacji stawały się coraz ważniejsze, jak pokazują wyniki badania potrzeb przeprowadzonego przez partnerów tego projektu wśród 180 nauczycieli/trenerów VET zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Wyniki wykazały, że 91% badanych miało małą wiedzę związaną z cyfrowymi i immersyjnymi metodami nauczania.
Projekt Digital.VET wspierał cele określone w krajowych i europejskich strategiach stosowania ICT w systemach VET poprzez szkolenie nauczycieli/trenerów. Jego ogólnym celem było stworzenie współpracy między twórcami systemów kształcenia i szkolenia zawodowego, mającej na celu rozwój systematycznych podejść i możliwości rozwoju zawodowego nauczycieli/trenerów kształcenia i szkolenia zawodowego w oparciu o wypracowanie nowoczesnych metod kształcenia i szkolenia, które były cyfrowe, otwarte, innowacyjne i skuteczne.
Partnerstwo składało się z sześciu organizacji VET oraz HE w ramach 5 krajów europejskich, a mianowicie Polski, Włoch, Portugalii, Słowenii i Hiszpanii. Projekt spowodował poprawę wiedzy technicznej, a także wiedzy fachowej nauczycieli/trenerów VET w zakresie stosowania innowacyjnych i cyfrowych metod nauczania poprzez tworzenie ścieżek szkoleniowych, treningów szkoleniowych dla personelu i podnoszenia kwalifikacji VET, które są zgodne z europejskimi narzędziami uznawania i przejrzystości EQF, ECVET i EQAVET. Opierał się na badaniach przeprowadzonych w krajach partnerskich, dotyczących najlepszych praktyk uczenia się odwróconej/mobilnej/wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości stosowanych w sektorze VET, które następnie zostały udostępnione w podręczniku w różnych wersjach językowych. Ponadto analiza wybranych stanowisk pracy określiła profil kompetencji ekspertów w zakresie nauczania cyfrowego i immersyjnego w systemach kształcenia i szkolenia zawodowego.

Plik projektu